Jak utrzymać naturalnie zdrowe zęby i dziąsła na dłużej

2020-08-21
Jak utrzymać naturalnie zdrowe zęby i dziąsła na dłużej

Higiena jamy ustnej, to wydawałoby się temat codzienny, oczywisty i doskonale wszystkim znany. Okazuje się jednak, że nie do końca.

W związku ze stale rosnącą popularnością past do zębów Natura Siberica, otrzymujemy coraz więcej pytań dotyczących zasad prawidłowej pielęgnacji zębów i dziąseł. Wychodząc naprzeciw Waszym licznym prośbom, zaprosiliśmy do współpracy certyfikowanego trenera higieny jamy ustnej ITOP (Indyvidually Trained Oral Prophylaxis) panią mgr Renatę Dziedzicką, która od 10 lat prowadzi Pracownię Pięknego Uśmiechu, gdzie edukuje, motywuje i szkoli w zakresie higieny jamy ustnej. Dziś podzieli się swoją wiedzą i pomoże również wszystkim fanom Natura Siberica w osiągnięciu… uśmiechu pięknego z natury.


Natura Siberica: Jak ważna jest technika mycia zębów w codziennej pielęgnacji jamy ustnej?

Mgr Renata Dziedzicka: Najtrafniej pokazują to statystyki. Aż 64% osób w wieku powyżej 65 lat ma stwierdzoną chorobę przyzębia średnio lub mocno zaawansowaną, a aż 92% osób w wieku 18 lat boryka się z chorym przyzębiem, często nawet o tym nie wiedząc. Gdzie leży przyczyna takiego stanu rzeczy? Z mojej praktyki wynika, że w większości przypadków jest to brak podstawowej wiedzy na temat prawidłowej profilaktyki i higieny jamy ustnej oraz brak praktycznych warsztatów, gdzie można taką wiedzę uzyskać.

Natura Siberica: Czy mycie zębów jest faktycznie aż tak skomplikowane?

Mgr Renata Dziedzicka: Nie, ale trzeba znać i przestrzegać kilku podstawowych zasad. Bardzo istotny jest etap określenia stanu naszej jamy ustnej. Dodatkowo należy wiedzieć jaką wybrać szczoteczkę, jak dopasować technikę mycia oraz która pasta będzie najbardziej odpowiednia do naszego aktualnego stanu uzębienia i dziąseł.

Natura Siberica: Czy moglibyśmy poznać przykłady etapu pierwszego, czyli w jakim stanie może znajdować się nasza jama ustna?

Mgr Renata Dziedzicka: Chcąc ułatwić zrozumienie tematu opiszę trzy sytuacje. Pierwsza, to stan idealny, gdzie mówimy o zdrowych zębach i dziąsłach. Higiena w takim przypadku nie wymaga podejmowania szczególnych działań w gabinecie stomatologicznym a jedynie profilaktycznych. Stan taki świadczy o właściwie dobranych produktach i dobrej technice w codziennej higienie jamy ustnej.

Druga to stan, gdzie mamy do czynienia z chorobą dziąseł. Na szczęście jest to stan całkowicie odwracalny. Potrzebujemy tu już jednak pewnych wskazówek, które pomogą w szybkim naprawieniu sytuacji. Najważniejsza jest w tym przypadku nasza praca w domu. Jeśli dołączymy do niej produkty pomocnicze w postaci miękkiej szczoteczki, szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych i odpowiedniej pasty o działaniu silniejszym niż czysto profilaktyczne, szybko powrócimy do sytuacji bezpiecznej.

Trzeci stan, to stan choroby głębszych partii dziąsła. Tu niezbędna jest konsultacja i praca pod okiem specjalisty, który oceni jak bardzo przyzębie zostało uszkodzone i wdroży właściwe leczenie. Stan ten traktujemy jako chorobę przewlekłą. W tym wypadku nasze postępowanie musi być dobrze zaplanowane, długoterminowe, a w wielu przypadkach stałe.

Bez względu na to w której grupie się znajdujemy, istotne mogą się okazać wszelkie informacje na temat podstawowych zasad prawidłowej higieny zębów i dziąseł. Najskuteczniejsze są oczywiście warsztaty praktyczne, ale przy braku takiej możliwości niezwykle istotne jest poznanie podstawowych zasad.

Natura Siberica: Poprosimy o taką pigułkę wiedzy, jak w kilku krokach odpowiednio zadbać o prawidłową technikę mycia zębów.

Mgr Renata Dziedzicka: Pierwszym krokiem naszej pielęgnacji powinno być prawidłowe ustawienie główki szczoteczki w połowie na dziąśle, a w połowie na zębie. Jej włosie ustawiamy pod kątem 45 stopni w kierunku dziąsła. W trakcie szczotkowania wykonujemy okrężno-wymiatające ruchy główką szczoteczki, tak aby dotrzeć do linii poniżej dziąsła, gdzie najtrudniej usunąć płytkę nazębną. Siła nacisku jest również bardzo istotna. Włosie szczoteczki powinno tylko lekko uginać się na powierzchni zębów i dziąseł, ponieważ zbyt duży nacisk może doprowadzić do uszkodzeń. Podczas mycia zębów, nie możemy zapominać o tym, abywszystkie ich powierzchnie były czyszczone równomiernie i systematycznie. Należy pamiętać o każdym miejscu: strona wargowa, policzkowa, językowa, żująca i styczne są równie ważne. Strefa szczególna jaką są powierzchnie styczne pomiędzy zębami jest miejscem najtrudniejszym i dlatego, aby uzyskać właściwy efekt powinniśmy używać do niej szczoteczek międzyzębowych. Bardzo istotnym elementem procesu mycia zębów jest również odpowiednio dobrana pasta.

Natura Siberica: Brzmi to wszystko dość skomplikowanie. A pasty do zębów? Jak jej wybór wpływa na stan naszych zębów i dziąseł?

Mgr Renata Dziedzicka: Mycie zębów jest skomplikowane tylko na początku, a już po kilku szczotkowaniach, wypracujemy nawyk. A co do pasty, to powinna być ona w miarę możliwości jak najbardziej naturalna, pozbawiona silnie działających, a mogących powodować podrażnienia składników. Najlepiej, aby jej formuła była bogata w jak największą ilość ekstraktów i olejów roślinnych o działaniu regenerującym, łagodzącym i nawilżającym śluzówkę oraz naturalnych składników aktywnych, które zabezpieczają, wzmacniają i rozjaśniają zęby i dziąsła. Może to być węgiel aktywowany, hydroksyapatyt, sól morska czy ekstrakt z pereł. Co istotne, a o czym często zapominamy, tozmienianie rodzaju past, tak aby w tym momencie używana była jak najlepiej dostosowana do aktualnego stanu naszej jamy ustnej.Natura Siberica: Bardzo dziękujemy, czy tym samym stawiamy „kropkę nad i"?

Mgr Renata Dziedzicka: Ja również bardzo dziękuję. O higienie jamy ustnej musimy pamiętać i mówić jak najczęściej. Jeśli nie będziemy przestrzegać jej zasad, możemy w krótkim czasie trafić do gabinetu stomatologicznego z problemem, gdzie zbyt późno podjęte leczenie jest bardzo kosztowne i bolesne. Codzienna praca w domu jest stanowczo tańsza i bardziej przyjemna. Na wiele czynników oczywiście nie mamy wpływu. Są to np. czynniki genetyczne czy płeć, ale na higienę wpływ mamy, a to ona, a właściwie jej brak, jest główną przyczyną inicjującą choroby dziąseł i przyzębia, a następnie całego organizmu. Nie dopuśćmy do takiego stanu, przecież czyszczenie zębów, jeśli wykonujemy je poprawnie, efektywnie i za pomocą właściwych narzędzi jest po prostu przyjemne i niezwykle satysfakcjonujące. Życzę wszystkim naturalnie szerokiego i zdrowego uśmiechu.

Natura Siberica: I nam pozostaje dołączyć się do tych życzeń


Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel