Olej z rokitnika ałtajskiego - cenne właściwości złota Syberii

2021-04-16
Olej z rokitnika ałtajskiego - cenne właściwości złota Syberii

Rokitnik ałtajski, znany również jako jagoda syberyjska to wyjątkowa roślina, która stanowi jeden z podgatunków rokitnika zwyczajnego.

W Rosji określa się go mianem “złota Syberii”, co wynika z jego niesamowitych właściwości oraz bogactwa składników odżywczych, takich jak witaminy, flawonoidy, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz karotenoidy. Wszystkie z nich wywierają wyjątkowo korzystny wpływ na organizm człowieka, przez co sporą popularnością cieszy się nie tylko rokitnik w kosmetykach, ale również inne formy wykorzystywania tej rośliny.


Właściwości oleju z rokitnika ałtajskiego

Olej z rokitnika, który na Syberii określa się mianem oblepikha, jest tłoczony na zimno i powstaje z nasion oraz owocowej pulpy. Cechą charakterystyczną jest jego intensywny pomarańczowy kolor. Cenne właściwości rośliny są znane od wielu lat, a w Rosji ekstrakty znajdują zastosowanie jako popularny składnik wielu produktów leczniczych, stosowanych nie tylko w kosmetologii, ale również okulistyce, stomatologii i dermatologii.

Rokitnik wyróżnia się bardzo wysoką zawartością stabilnej witaminy C, będącej niezwykle skutecznym antyoksydantem. Wszystko to sprawia, że regularne stosowanie kosmetyków zawierających olej z rokitnika ałtajskiego zapewnia sporo korzyści zdrowotnych. O jakich właściwościach warto wspomnieć?

  • Antyoksydacyjne - jak zostało już wspomniane, wynikają one z obecności witaminy C oraz dużej ilości flawonoidów.
  • Przeciwzapalne, antybakteryjne i antywirusowe - za te właściwości również odpowiadają flawonoidy (a szczególnie rutyna i kwercetyna) oraz karotenoidy (b-karoten). Działanie przejawia się w hamowaniu wzrostu niektórych bakterii, co znajduje zastosowanie zwłaszcza przy leczeniu infekcji błon śluzowych.
  • Antykancerogenne - olej rokitnikowy chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i jest w stanie blokować różnego rodzaju związki o właściwościach kancerogennych.
  • Przeciwnadciśnieniowe i przeciwzakrzepowe - obecność flawonoidów wpływa na obniżenie stężenia cholesterolu, triglicerydów oraz tętna. Oprócz tego, reguluje poziom glukozy.
  • Regenerujące - rokitnik ma także właściwości polegające na przyspieszeniu gojenia się ran, przeciwzmarszczkowe, odżywcze i poprawiające elastyczność skóry. Olej wspomaga procesy związane z usuwaniem toksyn z organizmu i poprawia funkcje żołądkowo-jelitowe.
  • Radioprotekcyjne - olej rokitnikowy absorbuje promienie UV-B, dzięki czemu uważa się go za naturalny filtr.

Rokitnik w kosmetykach - działanie

Ze względu na bogactwo składników aktywnych, olej rokitnikowy ma szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej, zarówno w przypadku produktów do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Znajdziemy go zatem w kremach, serach, szamponach, odżywkach, maskach, żelach do mycia, balsamach i wielu innych preparatach.

W tej branży wykorzystuje się jego silne działanie przeciwutleniające i antyoksydacyjne, co pozwala skutecznie opóźniać procesy starzeniowe skóry. Co więcej, olej z rokitnika wpływa na integralność skóry, chroni ją i włosy przed procesami utleniania oraz działa regenerująco. Oprócz tego, stymuluje produkcję kolagenu, przyspiesza gojenie, reguluje ilość wydzielanego sebum, nawilża i działa normalizująco.

Olej rokitnikowy na włosy - najlepsze produkty

Olej rokitnikowy to prawdziwe cudo wśród składników kosmetycznych. Można znaleźć go w wyjątkowej linii Oblepikha Siberica Professional, która została stworzona z myślą o wszystkich osobach chcących skutecznie pielęgnować włosy oraz skórę ciała. W produktach znalazł się nie tylko sam olej z rokitnika, ale również hydrolat na bazie rośliny i wiele innych cennych składników odżywczych.

Preparaty z tej linii są wegańskie i odpowiadają na potrzeby różnych rodzajów włosów. Jeśli mamy problem z wysuszeniem i zniszczeniem, doskonałym rozwiązaniem będzie szampon i odżywka z efektem laminowania, które powlekają kosmyki warstwą ochronną, zabezpieczającą przed wysoką temperaturą. Dodatkowa obecność oleju arganowego oraz ekstraktów z różeńca górskiego (zaliczanego do grupy adaptogenów) i cladonii śnieżnej sprawiają, że włosy zostają głęboko odżywione, pełne siły i blasku.

Włosy normalne i suche pokochają szampon, odżywkę i maskę, które oprócz oleju z rokitnika zawierają także olej arganowy, olej z syberyjskiej sosny, kiełków pszenicy oraz ekstrakt z miodunki plamistej. Regularne stosowanie pozwala wygładzić kosmyki i utrzymać właściwy poziom nawilżenia.

Wspaniałym uzupełnieniem pielęgnacji będzie naprawczy olejek na końcówki. W tej samej serii znajdują się też kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Właściwości oleju rokitnikowego związane z absorbowaniem sebum pozwolą na długi czas zachować uczucie świeżości.

Rokitnik i jego działanie w kontekście skóry ciała

Cudowne właściwości rośliny pokocha także skóra. Olej rokitnikowy na twarz to tylko jedna z możliwości. W codziennych rytuałach pielęgnacyjnych znakomicie sprawdzi się żel pod prysznic, krem do rąk oraz mleczko do ciała z serii Oblepikha Siberica Professional. To zdecydowanie najlepszy sposób na nawilżenie i wzmocnienie skóry, które będzie w stanie szybciej się regenerować.

Regularne stosowanie sprawia, że stanie się ona wyjątkowo miękka i elastyczna. Relaksującą kąpiel uzupełni sól oraz płyn wzbogacone olejem z rokitnika, zaś cukrowy peeling skutecznie usunie martwy naskórek. Wśród produktów z linii Oblepikha Siberica Professional można znaleźć także mydła do rąk, kremy do stóp i masła do ciała.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

pixel