Pasta do zębów bez fluoru – postaw na naturalny skład

2021-11-10
Pasta do zębów bez fluoru – postaw na naturalny skład
dziewczyna o białych zębach

Działa bakteriobójczo i przeciwpróchniczo, ale w pewnym momencie staje się szkodliwy. Mowa o fluorze, czyli niegdyś obowiązkowym składniku każdej pasty do zębów. Dzisiaj mamy zdrowszą i równie skuteczną alternatywę, po którą warto sięgnąć. Poznaj naturalne pasty do zębów bez fluoru od Natura Siberica. Ich działanie jest nieocenione!

Fluor – dyskusyjny składnik pasty do zębów

Fluor występuje w skorupie ziemskiej i jest przy tym uwalniany i do gleby, i do wody, i do powietrza. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku zaczęto używać go jako substancję czynną w paście do zębów. Jeszcze do niedawna sklepowe i drogeryjne półki były pełne produktów do higieny jamy ustnej z fluorem. Dlaczego? Z uwagi na jego właściwości – bardzo dobrze chroni przed próchnicą, wzmacnia szkliwo i uodparnia je na działanie kwasów powodujących ubytki. Występuje jednak w ograniczonym stężeniu – między 1000 a 1500 ppm, czyli cząstek na milion części – i taką informację każdy producent musi zamieścić na opakowaniu.

Zastanawiasz się, skąd zatem dyskusje na temat wykluczenia tego pierwiastka? Głównie chodzi o to, że fluor w nadmiarze staje się szkodliwy, może wywołać fluorozę, prowadzącą do kruchości szkliwa, zaburzeń żołądkowo-jelitowych czy objawów neurologicznych. Co więcej, pierwiastek ten występuje nie tylko w paście, ale i wodzie kranowej, napojach oraz pożywieniu.

Granica pomiędzy niewielką ilością fluoru (przyjmowanego ze wszystkich źródeł) a zbyt dużą jest bardzo cienka, dlatego też coraz więcej producentów, w tym Natura Siberica, zdecydowało się wprowadzić na rynek równie skuteczną alternatywę, czyli naturalne pasty bez fluoru.

Czy pasta do zębów bez fluoru jest skuteczna? Zdecydowanie tak!

Pasty do zębów niezawierające fluoru mają w swoim składzie bezpieczne substancje ścierające (najczęściej krzemionkę), odświeżające oraz działające przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, jak między innymi ksylitol, gliceryna, mentol, węgiel aktywny czy olej kokosowy. W naturalnych produktach nie znajdziesz też konserwantów, SLS-ów, sztucznych barwników ani dwutlenku tytanu. Tego typu pasty powinny stosować przede wszystkim dzieci – już od pierwszego ząbka. Są one bezpieczne, nawet gdy przypadkowo ją połkną.

Zaskoczyć może to, że naturalne pasty albo pienią się bardzo słabo, albo w ogóle. Dodatkowo obecność krzemionki sprawia wrażenie piasku między zębami. Musisz też przyzwyczaić się do ich specyficznego smaku, jaki dają ziołowe kompozycje. Zawsze jednak pamiętaj, że zdecydowanie spełniają one swoje zadanie – zarówno pod względem dokładnego oczyszczania, jak i dbania o dobrą kondycję zębów i dziąseł.

pasta do zębów Natura Siberica bez fluoru

Naturalne pasty do zębów bez fluoru od Natura Siberica

Naturalne pasty do zębów mogą też bez przeszkód używać kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Nie ryzykuj zatem zdrowiem swoim ani swoich bliskich i postaw na rozsądne rozwiązanie. Do wyboru masz różne rodzaje produktów do higieny jamy ustnej – zarówno pod względem właściwości, jak i smaku oraz zapachu. To, na który się zdecydujesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest higiena jamy ustnej i wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom. Poznaj pasty o działaniu wybielającym, ochronnym i odświeżającym od Natura Siberica. Każdą z nich stosuj po posiłku lub co najmniej dwa razy dziennie.

Czarna pasta wybielająca

Czyste zęby i śnieżnobiały uśmiech cały czas są bardzo pożądane. Wbrew pozorom nie tylko tradycyjne pasty są w stanie walczyć z przebarwieniami. Takie właściwości posiadają także naturalne pasty bez fluoru. Wybielająca czarna pasta do zębów Polar Night od Natura Siberica jest niezwykle skuteczna. Jej formułę oparto na węglu aktywnym, który absorbuje wszelkie zanieczyszczenia. Proces rozjaśniania wspomaga dodatkowo sól morska, a zioła syberyjskie pielęgnują i odświeżają oddech. Czarna pasta w bezpieczny sposób oczyszcza i wybiela zęby, nie uszkadzając przy tym szkliwa, a wręcz je wzmacniając. Natomiast czarny kolor daje nam dodatkowe wrażenia estetyczne podczas szczotkowania, bo zwykle pasty są jasne.

Ochrona szkliwa każdego zęba

Drugą ciekawą propozycją jest wzmacniająca szkliwo naturalna pasta do zębów Kamchatkan Mineral, zawierająca kompozycję kamczackiej wody termalnej, aktywnego wapnia oraz ekstraktu z pereł, jak również syberyjskich ziół i organicznych wyciągów roślinnych – dzikiego różeńca górskiego, organicznego żeń-szenia i dzikiego krwawnika. To właśnie ta mieszanka wzmacnia szkliwo i pomaga utrzymywać nie tylko zdrowe zęby, ale i dziąsła. Ma też świetne działanie odświeżające oddech.

Odświeżenie jamy ustnej na długo

Warto również przyjrzeć się bliżej długotrwale odświeżającej paście do zębów Frosty Berries. To propozycja o delikatnym owocowym smaku. Jej formułę oparto na syberyjskich roślinach, jak jałowiec, malina, północna malina moroszka oraz organiczna żurawina, pozyskiwanych metodą dzikich zbiorów. Skutecznie czyści, usuwa płytkę nazębną, utrzymując zdrowe zęby i – jak wskazuje jej nazwa – natychmiastowo odświeża oddech, zapewniając wręcz mroźną świeżość na cały dzień.

Patrząc na powyższe, nietrudno zauważyć, że skoro i tak przyjmujemy fluor w pożywieniu czy napojach, to nie ma potrzeby ryzykowania przedawkowania go. Szczotkowanie zębów pastą bez fluoru jest równie skuteczne i z pożytkiem zarówno dla naszego zdrowia, jak i środowiska naturalnego.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

pixel