Porowatość włosów: co to jest i jak ją sprawdzić?

2021-08-30
Porowatość włosów: co to jest i jak ją sprawdzić?

Porowatość włosów: co to jest i jak ją sprawdzić?

Jeżeli chcemy przenieść swoją wiedzę na temat pielęgnacji włosów na wyższy poziom, musimy poznać ich porowatość. Pomoże nam to ustalić plan pielęgnacyjny oraz wybrać najlepsze kosmetyki. Sprawdźmy, czym jest porowatość włosów oraz czym charakteryzują się włosy o danej porowatości.


Co to jest porowatość włosów?

Porowatość włosa to cecha, która ściśle wiąże się z jego budową. Warto przypomnieć, że włos jest pokryty drobnymi łuskami pełniącymi funkcję ochronną. Poza tym wpływają one na wygląd włosów. Im bardziej są rozchylone, tym wyższy jest stopień porowatości.


Porowatość włosów – klasyfikacjaZgodnie z tym wyróżnia się trzy typy włosów:  • niskoporowate
  • średnioporowate
  • wysokoporowate

Co ciekawe, porowatość włosów jest cechą wrodzoną. Na szczęście mamy na nią bardzo duży wpływ i możemy ją zmienić dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Jednocześnie nieprawidłowo dobrane i stosowane kosmetyki do mycia, kondycjonowania oraz stylizacji, a do tego oddziaływanie niesprzyjających czynników, jak wysoka temperatura czy promieniowanie UV mogą negatywnie wpłynąć na konstrukcję włosa oraz jego łusek.

Włosy niskoporowate

Ich cechą charakterystyczną są łuski ściśle przylegające do trzonu włosa. Dzięki temu włosy są gładkie, błyszczące, śliskie w dotyku, sprężyste, często lejące. Nie mają tendencji do puszenia.

Jednocześnie to przeważnie włosy cienkie, które dość łatwo obciążyć kosmetykami i spowodować „oklapnięcie”. Są odporne na uszkodzenia, a przy tym na różnorodne zabiegi fryzjerskie oraz stylizacyjne. Ułożone szybko wracają do pierwotnego stanu. Zamknięte łuski sprawiają, że dłużej schną, ale za to łatwo się rozczesują.

Włosy średnioporowate

Mają delikatnie odchylone łuski. Można je określić jako „normalne”, to najpowszechniejszy typ. Włosy o średniej porowatości nie są ani tak gładkie i błyszczące jak „niskopory”, ani szorstkie i suche, jak wysokoporowate – to taki rodzaj pomiędzy. Całkiem łatwo poddają się układaniu i stylizacji. Często mają tendencję do puszenia, bywają też trudne w rozczesywaniu.

Włosy wysokoporowate

Charakteryzuje je nieregularna, odchylona łuska. Wpływa to na wygląd i zachowanie włosów. Są bardzo podatne na zmianę warunków zewnętrznych, np. wahania temperatury i wilgotności. Poza tym łatwo ulegają uszkodzeniom. Wymagają dużo uwagi i przemyślanej pielęgnacji, inaczej staną się suche, szorstkie, matowe, napuszone, splątane i łamliwe. Często mają wysuszone, łamliwe końcówki. Za to ułożone „wysokopory” długo trzymają nadaną im formę – o ile nie dojdzie do kontaktu z wilgotnym powietrzem.

Porowatość włosa często zmienia się ze średniej na wysoką w wyniku zabiegów rozjaśniania lub farbowania. Negatywnie na ich stan wpływa także regularne używanie prostownicy i suszarki.


Jak sprawdzić porowatość włosów?

Wiedza na temat porowatości włosów jest bardzo istotna dla ich efektywnej pielęgnacji. Tylko jeśli prawidłowo określimy poziom porowatości, będziemy mogli dobrać odpowiednie kosmetyki.

Chcemy sprawdzić, czy nasze włosy są nisko, średnio, czy wysokoporowate? Podstawą jest ich wnikliwa obserwacja. Każda z porowatości oznacza zestaw charakterystycznych cech. Poza tym w sieci można znaleźć dokładne testy na porowatość. Mają formę pytań z kilkoma odpowiedziami do wyboru. Dotyczą one m.in. puszenia, czasu schnięcia włosów czy podatności na układanie. Dość powszechny jest też test polegający na ułożeniu włosa do na powierzchni wody – porowatość określa się w zależności od tego, czy i po jakim czasie opada na dno. Należy to jednak uznać raczej za dowód anegdotyczny niż miarodajny „sprawdzian” stanu włosów.

Jak dobrać kosmetyki do porowatości włosów?

Poznanie porowatości włosów pozwoli na ustalenie skutecznego planu pielęgnacyjnego. Co istotne włosy o danej porowatości „lubią” i dobrze reagują na konkretne składniki. Ponadto w pielęgnacji ważne jest utrzymanie równowagi PEH, czyli optymalnej kombinacji danych składników. Proporcje pomiędzy nimi są różne dla poszczególnych porowatości włosów. Wyróżniamy:

  • Proteiny (P) – dzielimy je na roślinne i zwierzęce, a ponadto małocząsteczkowe (aminokwasy, np. arginina, l-cysteina, aminokwasy pszeniczne), o średniej wielkości cząsteczek (hydrolizowane, np. hydrolizowany jedwab, hydrolizowana keratyna) oraz wielkocząsteczkowe (np. keratyna, kolagen, proteiny jedwabiu, owsiane, mleczne). Wielkość cząsteczek protein z reguły idzie w parze z porowatością — włosy niskoporowate częściej „lubią się” z małymi cząsteczkami, a wysokoporowate z dużymi.
  • Emolienty (E) – przede wszystkim oleje, masła i alkohole tłuszczowe (np. często występujący w odżywkach Cetearyl Alcohol). Tworzą warstwę ochronną i zapobiegają utracie wody z włosa, ograniczają puszenie i elektryzowanie, dodają połysku i gładkości;
  • Humektanty (H) – np. miód, gliceryna, aloes, panthenol, kwas hialuronowy, betaina. Mają działanie nawilżające, ponadto absorbują wodę z otoczenia (dlatego przy nadmiarze humektantów dochodzi do puszenia). Pielęgnację humektantową zaleca się zamykaniem kosmetykiem emolientowym.

Kosmetyki do włosów niskoporowatych

  • Włosy o niskiej porowatości potrzebują przede wszystkim nawilżania. Sprawdzi się tu więc kwas hialuronowy, aloes, pantenol itd. Nieco mniejsza role odgrywają emolienty. Wśród nich warto wymienić m.in. masło shea, masło kakaowe, masło mango, olej kokosowy, babassu.
  • Odżywcze ekstrakty i hydrolaty — dzięki nim włosy niskoporowate będą w niezmiennie dobrej kondycji. Postawmy na dodatek hydrolatu z arktycznej maliny oraz ekstraktu z syberyjskiej sosny karłowatej, np. w Certyfikowanym, organicznym szamponie do włosów przetłuszczających się Objętość i świeżość od Natura Siberica.

Kosmetyki do włosów średnioporowatych


Kosmetyki do włosów wysokoporowatych

  • Z racji częstych ubytków w strukturze włosa w przypadku „wysokoporów” również należy sięgać po proteiny. Jednocześnie w pielęgnacji koniecznie trzeba uwzględnić emolienty – olej lniany, z pestek winogron, sojowy, z czarnuszki itd.
  • Olej sojowy i rycynowy, a do tego proteiny pszeniczne znajdziemy w wegańskiej masce do włosów zniszczonych Oblepikha Professional.

Jednocześnie warto podkreślić, że lista składników, które „działają” na włosy o danej porowatości to jedynie podpowiedź. Niekiedy oleje czy ekstrakty dedykowane „średnioporom” zdają egzamin np. w pielęgnacji włosów o wysokiej porowatości. Warto więc testować na sobie, które z protein, emolientów i humektantów przyniosą najlepsze rezultaty i eksperymentować z nowymi kosmetykami.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

pixel