Składy kosmetyków: na co zwracać uwagę? Jak czytać etykiety?

2021-12-22
Składy kosmetyków: na co zwracać uwagę? Jak czytać etykiety?
jak czytać składy kosmetyków?

Drogerie, zarówno te stacjonarne, jak i internetowe, oferują przeróżny asortyment produktów pielęgnacyjnych. Jak nie zginąć w gąszczu proponowanych przez nie kosmetyków? Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie niebezpieczne składniki mogą się znaleźć w kosmetykach. Czym się kierować, by wybrać te o wartościowym składzie? O tym w naszym dzisiejszym wpisie blogowym. Zachęcamy do lektury!


INCI — czym jest?

Każdy kosmetyk zawiera w sobie określone składniki, które połączone w całość służą nam za kremy, balsamy czy żele. Te elementy to skład produktu. Musi się on znaleźć na opakowaniu każdego produktu, a co więcej — jest regulowany prawnie w każdym kraju. Określa się go wtedy składem INCI, czyli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients.

Zapoznając się z INCI zyskujemy ogólny wgląd w elementy, jakie znajdziesz w danym produkcie. Pozwala to na wyeliminowanie słabych jakościowo kosmetyków oraz zakupu wyłącznie tych wartościowych. Jednak spis ten ma swoje minusy — nie wymaga od producentów podawania procentowego składu poszczególnych substancji, dlatego też możemy się jedynie domyślać według uregulowanych prawnie norm, ile one wynoszą.

Jak czytać etykiety kosmetyków?

Jest to bardzo proste. Skład INCI zawsze skonstruowany jest według zasady mówiącej, że im bliżej jej początku znajduje się dany element, tym więcej go w produkcie. Zaś elementy wpisane na jego końcówkę stanowią najmniejszą ilość.

Czytanie składu kosmetyków: czy to konieczne?

Umiejętność, jaką jest czytanie składów kosmetyków, jest bardzo przydatna z wielu względów. Po pierwsze, nie wydajesz pieniędzy na produkty zawierające w sobie szkodliwe substancje, które mogą wywołać reakcje alergiczne na Twojej skórze. W ten sposób Twoja pielęgnacja staje się bardziej świadoma, a co za tym idzie — skuteczniejsza.

Po drugie, jesteś w stanie zweryfikować, czy dana marka kosmetyków faktycznie jest tyle warta, ile prezentuje w swoich reklamach. Dzięki temu masz szansę wspierać jedynie tych wartościowych producentów, jednocześnie polecając swoim znajomym sprawdzone kosmetyki. Poza tym lepiej dobrane produkty to mniejsza szkoda dla środowiska, gdyż nie zostaną one wyrzucone zaraz po otwarciu. W ten sposób dbasz więc nie tylko o siebie, ale i o otaczającą Cię przyrodę.

Skład kosmetyków jest niezwykle ważny także pod kątem zdrowotnym. Nie chodzi tylko o uczulenia czy podrażnienia, ale także długofalowe działanie niektórych elementów. Istnieją bowiem substancje, których stosowanie w produktach pielęgnacyjnych nie jest polecane ze względu na możliwość „zapychania” skóry, co w rezultacie może powodować stany zapalne.

Kosmetyki z dobrym składem — na co zwracać uwagę?

Gdy już wiesz, że czytanie składu produktów pielęgnacyjnych jest takie ważne, to z pewnością zastanawiasz się, na co zwrócić szczególną uwagę. W pierwszej kolejności sprawdzaj, czy znajdują się w nich jakieś niepożądane elementy. W ten sposób bardzo szybko wyeliminujesz sporą liczbę produktów, którym nie warto poświęcać więcej uwagi. Następnym etapem będzie poszukiwanie substancji, których potrzebuje Twoja skóra.

Których substancji warto unikać w składzie kosmetyków?

Świadoma pielęgnacja nie jest trudna, wystarczy, że będziesz unikać w kupowanych produktach kilku elementów. Nie wybieraj kosmetyków zawierających w swoim składzie:

  • SLS/SLES - to bardzo silne substancje myjące, ich działanie może zaburzać naturalny odczyn naskórka, a tym samym doprowadzać do uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej skóry;
  • parabeny i konserwanty - są sztucznymi substancjami zapobiegającymi psuciu się kosmetyku, bardzo często wywołują reakcje alergiczne i uczuleniowe;
  • wazelinę, parafinę oraz inne pochodne ropy naftowej: składniki tego typu mogą zapychać pory, prowadząc do powstawania m.in. zaskórników;
  • alkohole, np. etylowy: zbyt duże stężenie zaburza hydrolipidową warstwę ochronną skóry, prowadząc tym samym do silnych podrażnień;
  • sztuczne barwniki i zapachy - nie wnoszą do składu nic wartościowego dla skóry, a często powodują reakcje alergiczne.
kosmetyki z dobrym składem Natura Siberica

Czego warto szukać w kosmetykach?

Wiele zależy od tego, jakie potrzeby ma Twoja skóra. To według nich należy dobierać kosmetyki. Co dokładnie będzie wartościowe? Głównie składniki pochodzenia roślinnego, m.in. wytwarzane z nich ekstrakty, oleje czy hydrolaty. Mogą być pozyskiwane np. z owoców roślin, ale także ich nasion, korzeni, łodyg czy kwiatów.

Warto pamiętać, że każda z roślin może zawierać w sobie inne witaminy i minerały. Sprawdzając np. w której jest najwięcej wit. C, dowiesz się, co powinno znaleźć się w wybieranym przez Ciebie kosmetyku.

Najlepszy skład? Sprawdź kosmetyki Natura Siberica!

Natura Siberica to marka, która proponuje swoim klientom wyłącznie najwyższej jakości kosmetyki. Potwierdzają to liczne certyfikaty, takie jak Eco Cert, Icea COSMOS, Vegan czy BDIH. Sięgając po produkty pielęgnacyjne Natura Siberica możesz mieć więc pewność, że wybierasz najlepsze zarówno pod kątem Twojego zdrowia, jak i bezpieczeństwa środowiska.

Co znajdziesz w składzie kosmetyków Natura Siberica? Substancje pozyskiwane z wyselekcjonowanych, syberyjskich, dzikorosnących jagód i ziół, które zawierają w sobie moc witamin i aktywnych biologicznie składników. Brak tu sztucznych elementów, dlatego warto na nie postawić, jeśli szukasz wartościowych produktów. Dobierz odpowiedni do swoich wymagań i ciesz się efektem, jaki może zapewnić Twojej skórze!

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel